Велосипедом
до Тустані

Легка веломандрівка, 95% якої проходить асфальтованою дорогою, майже без різких підйомів та спусків.
Маршрут: Корчин – Крушельниця – Підгородці – Урич.

Відстань – 16,5 км.

Час подорожі – близько 1 год. 10 хв. в один бік.

Почати візит до Тустані найкраще з музею, розташованого у центрі села біля церкви. Тут ви довідаєтесь про минуле фортеці та її дослідження, побачите цінні археологічні знахідки, зможете краще уявити масштаби унікальної наскельної забудови та переглянете сучасні відеоматеріали про Тустань. У музеї відтворена кімната воєводи XIII ст. та діє крамниця сувенірів.

Тустань – середньовічне наскельне місто-фортеця. Скелям-пісковикам, на яких вона була споруджена, вже понад 55 млн. років. Упродовж IX-XVI ст Тустань поєднувала у собі оборонний, адміністративний і митний центр краю. Власне, завдяки останній ролі (митниці) і з’явилась її назва – «Ту стань!», тобто зупинись тут, сплати мито, адже фортеця була збудована на старовинному торговому шляху, яким возили сіль та інші товари.

У скельних масивах, на які можна піднятись, збереглись тисячі слідів – рукотворних заглиблень, що використовувались для фіксації дерев’яних конструкцій. З оглядового майданчика на горі відкривається чудовий вигляд на довколишні гори, у добру погоду відкривається хребет Парашка.

Прохід на територію фортеці платний та обмежений у часі. Актуальну інформацію про вартість вхідних квитків та час роботи можна отримати на сайті tustan.ua.

Біля скель є розвинена туристична інфраструктура: фудкорт з альтанками, сувенірні крамнички, віртуальні польоти над фортецею, мотузковий парк, середньовічний тир, майстер-класи різних ремесел.

Після спуску зі скель можна продовжити свій маршрут до джерела срібної води, яке любив відвідувати Іван Франко та одного разу навіть вилікував тут очі, а далі лісовою дорогою до інших скельних утворень – Малої скелі та Острого каменя. На цих скелях теж збереглось багато слідів середньовічних фортифікацій та навіть петрогліфи тих часів. Ця ж лісова дорога може привести до нафтової свердловини на горі Турків (846 м). Цей маршрут повторює стародавній торговий шлях, тож у майбутньому він буде маркованим та належно облаштованим і вестиме до Борислава і далі. Піша мандрівка до Острого Каменя зазвичай займає 30 хв (1,5 км, набір висоти – 130 м).

Якщо дивитись на скелі від входу на територію, то можна побачити ще один кам’янистий вершечок – Жолоб. На нього теж можна піднятись і оглянути колишню фортецю з іншого ракурсу. Час підйому – 15-20 хв.

Від нафтової свердловини або від роздоріжжя у селі дорога приведе вас до Східниці – відомого бальнеологічного курорту. У першому варіанті – шутрована, йде хребтом (3 км), у другому – асфальтована із невеликими серпантинами (5 км).

Повертаючись з Тустані, радимо також відвідати в Уричі культурний центр «Хата у Глубокім», розташований у відреставрованій автентичній дерев’яній бойківській хаті.

Між селами Підгородці та Крушельниця можна повернути до села Ямельниця, теж відомого своїми численними скелями. Місцеві жителі називають їх «каміння» або за власними назвами – «Пищий», «Шиятий», «Кикошів», «Стіна», «Юшкова яма». Більшість з них розмальовані у давнину піктограмами та солярними знаками.
Біля Ямельниці на схилі гори Ковбура у печері під скелею у 1943-1945 рр. діяло легендарне повстанське радіо  «Афродита». Радіостанцію УПА слухали в Україні, Німеччині, Великій Британії, Франції, Швейцарії, адже мовлення велося на коротких хвилях українською, російською, французькою та англійською мовами. Останні дві – завдяки бельгійцю Альберту Газенбруксу, чия доля гідна романів та фільмів.

GPS:

  • Музей Тустані N 49.184198 E 23.401973
  • Городище міста-фортеці Тустань N 49.191111 E 23.409444
  • Культурний центр «Хата у Глубокім» N 49.179972 E 23.410120
  • Радіостанція «Афродита» N 49.160930 E 23.502709
  • Трек маршруту: https://www.alltrails.com/explore/map/fri-22-apr-2022-05-49-1bcef5d?u=m